Gå tillbaka

Fredrik nöjd efter Spanien-testet

Fredrik Ekblom har precis avslutat sitt första riktiga test i år för Westcoast Racing / BMW Dealer Team och har mycket positiva intryck att summera. Han är tillbaka hos teamet med vilka han vann STCC 1998 och har en helt ny bil att lära sig också. Den tvåfaldige STCC-vinnaren är nöjd med sina första testdagar med teamet.
– Det har gått väldigt bra, säger han. Det är kanonkul att arbeta med teamet igen, och det har helt enkelt bara rullat på.

Det är inte bara ett nytt team för Fredrik där en del ansikten är bekanta och en del är nya. Den nya BMW:n innebär också viss tillvänjning med bakhjulsdrift och H-låda. Fredrik tycker att han snabbt kom in i det och har med sig positiva intryck av hans nya bil.
– Det har inte varit några problem att ställa om sig, berättar han. De första varven tänkte jag lite framhjulsdrivet men jag kom snabbt in i rytmen att köra bakhjulsdrivet igen. Bilen känns väldigt bra, den reagerar väldigt känsligt på olika inställningar vilket är klockrent. Det finns ett ganska litet fönster där bilen fungerar bra och är snabb, vilket är ett tecken på att det är en riktig racerbil. Det känns perfekt att ha lärt känna bilen och vara igång med testerna, helt enkelt klockrent.